Storytelling, czyli jak opowiadać dzieciom bajki?

Redukcja stresu czy rozwijanie kreatywności to tylko niektóre korzyści płynące z czytania dzieciom. Aby zwiększyć pozytywne aspekty tego wieczornego rytuału, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. A więc, jak działa storytelling?

Storytelling, czyli jak opowiadać dzieciom bajki?
Storytelling, czyli jak opowiadać dzieciom bajki?

Czytanie i opowiadanie – czy się różnią?

Bajki można dzieciom czytać lub opowiadać. Dlaczego rozróżnia się te dwa pojęcia? Ponieważ czytanie z reguły polega na relacjonowaniu słowa pisanego. Oznacza to, że osoba czytająca nie angażuje się w tekst, nie próbuje sprawić, aby był on bliższy słuchaczowi, czyli dziecku.

Opowiadanie natomiast to przedstawienie tekstu nie za pomocą jednolitego tonu głosu, a przy pomocy modulowanego głosu i całej możliwej otoczki. Gdy dziecko słyszy w głosie rodzica różne barwy, tony i akcenty, uczy się emocji. Z czasem potrafi samo interpretować wszelakie sytuacje zarówno w bajkach, jak i w prawdziwym życiu. Słuchanie bajek nie jest tylko formą relaksującego przygotowania do snu, lecz także nauką uczuć, relacji międzyludzkich oraz moralności.

Na czym polega storytelling?

Storytelling to określenie zapożyczone z języka angielskiego. W wolnym tłumaczeniu oznacza opowiadanie historii. Prezentując maluchowi bajki, opowiadasz zawarte w nich historie. Mogą to być legendy, baśnie czy współczesne opowieści. Dopasuj tematykę do wieku dziecka i jego zainteresowań i możesz zaczynać. Pytanie jednak, jak opowiadać, aby historia była wciągająca i zapadła w pamięć?

Storytelling opiera się na kilku kluczowych metodach. Pierwszą z nich jest opowiadanie głosem. Każdy z nas potrafi w mniejszym lub większym stopniu modulować krtanią głos i nadawać mu różne barwy. Do tego dochodzi jeszcze zmiana tonu oraz akcenty. Wszystko to sprawia, że bajka nabiera barw i staje się bliższa rzeczywistości.

Opowiadając bajki, nie musisz opierać się jedynie na zabawie głosem. Masz do dyspozycji wiele rekwizytów, wystarczy odrobina kreatywności. Przykładowo podczas wieczornego opowiadania możesz wykorzystać zabawki malucha, takie jak lalki czy figurki. Czasem wystarczą same skarpetki założone na ręce, aby wywołać śmiech malucha.

Jak przygotować się do opowiadania bajek?

Bajki opowiadać można w każdych warunkach. Często dzieci oczekują historii na dobranoc, więc cała zabawa odbywa się w łóżku malucha. Delikatnie przyćmione światło lampki nocnej i miękkie poduszki wystarczą, aby zarówno dziecko, jak i rodzic poczuł się komfortowo i mógł oddać się światu baśni.

Czasem jednak można spróbować zmienić nieco scenerię. Bajki to idealny sposób na integrację z maluchami, zatem warto opowiadać bajkowe historie nawet w ciągu dnia, gdy wszyscy są w domu na weekend. Zbudujcie fort z poduszek czy stwórzcie wspólnie tor wyścigowy, a wokół tego wykreujcie opowieść. Podczas zabawy z pewnością przyda się także wygodne i wesołe obuwie, które znajdziesz między innymi na stronie: https://answear.com/h/crocs-classic.

Opowiadanie bajek dzieciom niesie ze sobą wiele korzyści dla każdego. Nie musisz znać żadnych historii na pamięć, wystarczy korzystać z mocy internetu lub otrzymanych w prezencie książek legendami. Pamiętaj również o komforcie i ciepłym klimacie, aby móc wejść w świat bajek z wielkim uśmiechem.

Jak przygotować się do opowiadania bajek?
Jak przygotować się do opowiadania bajek?

Rate this post

Wstaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *