Jak zabezpieczyć kuchnię przed maluchem? 10 porad

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa jest priorytetem na liście obowiązków każdego rodzica. Jak uchronić malucha przed potencjalnymi zagrożeniami, które czyhają w kuchni? Co pomoże Ci stworzyć przyjazne otoczenie dla ciekawskiego szkraba podczas przygotowywania posiłków każdego dnia? Sprawdź, o czym warto pamiętać.

Bajka do czytania - Jak zabezpieczyć kuchnię przed maluchem
Jak zabezpieczyć kuchnię przed maluchem

Kuchenka i piekarnik

Wystarczy tylko chwila nieuwagi lub rozkojarzenia, aby dziecko poparzyło się w kuchni. Ostrzeżenia rodziców nie potrafią zwalczyć ciekawości maluchów. Warto więc „dmuchać na zimne” i jak najszybciej zadbać o odpowiednie zabezpieczenie urządzeń, które stanowią potencjalne zagrożenie.

Bez względu na to, jaką masz kuchenkę – elektryczną czy gazową, pamiętaj o zamontowaniu specjalnej blokady. Nienagrzewająca się osłona lub nakładki na pokrętła uniemożliwią maluchowi włączenie palników.

Planujesz remont całej kuchni? A może wymianę tylko kilku urządzeń? W pierwszej kolejności zastanów się, jakie rozwiązania okażą się najbezpieczniejsze dla Twojego dziecka.

Przykładowo piekarnik zamontuj znacznie wyżej, poza zasięgiem malucha. Zamiast standardowej kuchenki możesz też wybrać płytę indukcyjną z blokadą panelu sterującego. Różne propozycje takiego sprzętu znajdziesz choćby na stronie internetowej: Euro.com.pl/plyty-do-zabudowy,rodzaj-plyty!plyta-indukcyjna.bhtml.

Szafki i szuflady

Ciekawość dziecięca często wygrywa z ich dobrym zachowaniem, a myszkowanie w szafkach kuchennych staje się ulubioną zabawą maluchów. Zamontowanie specjalnych zatrzasków lub zamków zamykanych na kluczyk ograniczy im dostęp do niebezpiecznych akcesoriów, np. ostrych noży czy ciężkich patelni. Wszelkie chemikalia i ostre przedmioty trzymaj na górnych półkach, tak aby uniemożliwić dziecku sięgnięcie do nich, nawet jeśli mały spryciarz wespnie się na blat.

Brzegi blatów i stołu

Większy spokój zapewni Ci też zabezpieczenie ostrych krawędzi i rogów mebli kuchennych. Samoprzylepne ochraniacze narożników będą zapobiegać bolesnym zderzeniom głowy dziecka z blatem lub stołem. Jeśli planujesz przeprowadzić mniejszy lub większy remont w kuchni, zwróć szczególną uwagę na meble o zaokrąglonym wykończeniu, bez ostrych kantów.

O co jeszcze warto zadbać w kuchni?

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka w kuchni mają zaślepki do gniazdek elektrycznych. Są proste do zamontowania, a jednocześnie uniemożliwią maluchowi „zabawę” z prądem. W końcu kreatywność najmłodszych nie ma granic – zdarza się, że oprócz palców próbują wsadzić do gniazdka nawet znalezione na blacie sztućce. Z tego powodu tak ważne jest wykorzystanie zaślepek.

Warto rozważyć też zamontowanie bramki zabezpieczającej przy wejściu do kuchni, jeśli nie chcesz, żeby dziecko przebywało tam pod Twoją nieobecność. To dodatkowa przeszkoda, która pomoże zniechęcić malucha do samotnych wędrówek w tamtą stronę.

Postaraj się również ograniczyć dostęp dziecka do lodówki i kosza na śmieci. Wystarczy chwila nieuwagi i maluch będzie kosztował coś, czego nie powinien. Pamiętaj o zabezpieczeniu tych miejsc, a zniwelujesz ryzyko zatrucia, zakrztuszenia lub skaleczenia się Twojej pociechy.

Maluch chętnie wspina się na szafki i próbuje Ci pomagać podczas gotowania? Możesz wyposażyć się w specjalne schodki, czyli tzw. pomocnik kuchenny. Powinien wyróżniać się stabilną konstrukcją i antypoślizgowym wykończeniem, a jednocześnie być prosty w przenoszeniu. W razie potrzeby schowasz niewielkie schodki w innym pokoju, aby nie ułatwiać dziecku dostępu do blatów pod Twoją nieobecność w kuchni.

Kierując się powyższymi wskazówkami, zabezpieczysz kuchnię przed maluchem i zapewnisz sobie większy spokój. Pamiętaj, aby nie tylko zachować czujność, przygotowując posiłki w towarzystwie dziecka, ale też ograniczyć jego dostęp do niektórych miejsc – bez względu na to, czy jest pod Twoją opieką, czy nie.

Bajka na dobranoc - Jak zabezpieczyć kuchnię przed maluchem 2
Jak zabezpieczyć kuchnię przed maluchem
Rate this post

Wstaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *