Twoje dziecko ząbkuje? Zastanów się, czy nie potrzebuje gryzaka. Dlaczego warto go używać? Przeczytaj i sprawdź.
Gryzak dla dziecka – w czym pomaga?
Gryzak dla dziecka, jak sama nazwa wskazuje, służy do… gryzienia. Gryzak, popularny od lat element niemowlęcej wyprawki, potrzebny jest często w najmniej oczekiwanym momencie, a daje wytchnienie nie tylko dziecku, ale i jego rodzicom. Najczęściej bowiem gryzak stosuje się w czasie ząbkowania. A to, kiedy zaczyna się ząbkowanie, jest bardzo indywidualną kwestią dla każdego dziecka. Są dzieciaki, którym zęby zaczynają wyrastać dopiero w okolicy pierwszych urodzin, ale są też takie, które marudzenie i noce nieprzespane przez wyrzynające się zęby zaczynają, kiedy mają 4 miesiące. Ząbkowanie kończy się natomiast mniej więcej w momencie ukończenia przez dziecko 3. roku życia. Proces ten trwa więc stosunkowo długo. Różna może być więc świadomość dolegliwości dziecka i umiejętność radzenia sobie z nimi czy komunikowania ich rodzicom. Niezależnie od wszystkiego, w przypadku ząbkowania gryzak staje się nieodłącznym elementem codzienności.

Po czym poznać ząbkowanie? Objawów wskazujących na ten proces jest kilka. Wśród nich wymienić należy:
- płacz i drażliwość
- swędzenie dziąseł i pocieranie ich dłońmi lub zabawkami
- nadmierne ślinienie
- zaczerwienienie i opuchlizna dziąseł.
Przy ząbkowaniu może również wystąpić katar, kaszel oraz podwyższona temperatura. Zawsze jednak w takim wypadku warto obserwować dziecko i jego zachowanie oraz samopoczucie, żeby nie przeoczyć jakiejś poważnej choroby. Symptomy te są bowiem podobne do wielu chorób.
Kiedy można dać dziecku gryzak i jaki gryzak wybrać?
Chcąc odpowiedzieć na pytanie, kiedy najwcześniej można dać dziecku gryzak, warto wspomnieć, że w zasadzie nie ma ustalonej dolnej granicy wieku. W związku z tym gryzak można podać dziecku w dowolnym momencie. Warto jedynie sprawdzić, z czego jest wykonany i czy nie zawiera szkodliwych dla dziecka substancji.

Wybierając gryzak, należy wziąć pod uwagę jego wymiary, kształt i wagę. Może się bowiem okazać, że słabe jeszcze rączki maleństwa, nie są w stanie utrzymać dużego i ciężkiego gryzaka. Dobrze więc wybierać, szczególnie na początkowe miesiące życia, gryzaki małe, poręczne, a przede wszystkim lekkie. Bez obaw – one też idealnie spełniają swoje funkcje. Dziecko będzie bardziej zainteresowane gryzakiem, jeśli będzie on kolorowy lub będzie miał atrakcyjny dla dziecka kształt.
Czy gryzak jest potrzebny?
Wielu rodziców mogłoby uznać, że gryzak to zbędny gadżet. Tymczasem nic mylnego. Gryzaki dla dzieci są czymś, co pozwala na ukojenie i rozluźnienie napiętych i opuchniętych od ząbkowania dziąseł. Dużym dyskomfortem ząbkujących dzieci jest swędzenie dziąseł, w czym gryzak niewątpliwie pomaga. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że samo gryzienie jako czynność, podobnie jak ssanie, ma działanie uspokajające. To pozwala dziecku, ale i rodzicom, przetrwać ten trudny czas ząbkowania. Chcąc więc odpowiedzieć na pytanie, czy gryzak jest potrzebny – z całą pewnością tak, choć oczywiście są dzieci, które poradziły sobie w czasie ząbkowania bez gryzaka, bo tak zdecydowali ich rodzice lub one same nie były zainteresowane gryzakiem.