Domowe karaoke, czyli jak śpiewanie razem może wzmacniać relacje w rodzinie

Budowanie relacji z dzieckiem to proces, który można wspierać w bardzo prosty sposób. Wystarczy spędzać z nim więcej czasu, robiąc to, co lubimy. Jeśli nie przepadamy za układaniem klocków czy rysowaniem, warto pomyśleć o wspólnym śpiewaniu. W jaki sposób pomaga ono wzmacniać relacje rodzinne?

Domowe karaoke
Domowe karaoke

Karaoke dla starszych i młodszych dzieci

Karaoke to doskonała zabawa zarówno dla maluchów, jak i nieco starszych dzieci. Możemy zaproponować ją nawet nastolatkom, które od dawna nie układają już klocków ani nie bawią się lalkami. W jakim wieku dziecko może zacząć śpiewać? Właściwie wtedy, gdy zaczyna wypowiadać pierwsze słowa. Niektóre dzieci jeszcze wcześniej sięgają po mikrofon, wydając z siebie różnego rodzaj dźwięki. Jest to doskonałe ćwiczenie mowy, dlatego warto je do tego zachęcać. Śpiewając, dobrze bawią się nie tylko dzieci, ale również rodzice. Wystarczy kilka razy w tygodniu poświęcić dziecku nieco więcej czasu, aby wzmocnić relację z nim. Wygospodarujmy godzinę na wspólne śpiewanie, aby przekonać się, jaką ma moc.

W jaki sposób karaoke wpływa na relacje rodzinne?

Śpiewając razem, wzmacniamy więź łączącą nas z dzieckiem. Praca nad taką relacją to proces, który trwa wiele lat i nie kończy się w momencie, gdy dziecko zaczyna naukę w szkole. Gdy poświęcamy mu czas, czuje się doceniane, kochane i wspierane. Zyskuje tym samym pewność siebie. Rodzic natomiast ma poczucie dobrze spędzonego czasu.

Jeśli trudno nam przekonać się do innego typu zabaw lub aktywności, karaoke będzie idealnym rozwiązaniem. Pozwala ono rozładować napięcie, stres i negatywne emocje. Jest to bardzo istotne, gdyż te tłumione często przenosimy na członków rodziny, w tym na dzieci. Czasami robimy to nieświadomie, co stanowi dodatkowy problem. Odstresowanie po ciężkim dniu nie jest proste, gdy w domu przebywa cała gromadka dzieci, dlatego warto skorzystać z zabaw, które wszystkim sprawią radość, a także przyniosą inne korzyści. Wspólne śpiewanie buduje też poczucie przynależności do grupy – w tym przypadku do rodziny. Zwróćmy uwagę na ten aspekt, zwłaszcza jeśli na co dzień sporo czasu spędzamy oddzielnie i spotykamy się tak naprawdę dopiero w porze wieczornej. 

Domowe karaoke, czyli droga ku relacji

Budowanie relacji najlepiej rozpocząć już w wieku niemowlęcym, choć oczywiście wtedy służą temu innego rodzaju akcesoria. Niemniej jednak z czasem rodzice mają wrażenie oddalania się od swojego dziecka, co jest całkiem normalne. Maluch staje się starszakiem, wchodzi w towarzystwo rówieśników, staje się bardziej niezależny. Nie jest to moment, w którym relacja z rodzicami przestaje mieć znaczenie – wręcz przeciwnie, dziecko wciąż nas potrzebuje, aby prawidłowo się rozwijać. Musimy więc rozmawiać, interesować się dzieckiem, ale też spędzać razem jak najwięcej czasu, dzieląc hobby, jakim jest śpiewanie.

Karaoke pozwala również nawiązywać relacje z innymi członkami rodziny. Do wspólnego śpiewania możemy zaprosić partnerów, kuzynów czy ciocie i wujków, a nawet babcię i dziadka! Tego rodzaju aktywność jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza na długie, jesienne i zimowe wieczory. Karaoke może też stanowić atrakcję na przyjęciach urodzinowych, zwłaszcza tych dziecięcych. Śpiewanie pozwala przełamać lęk, strach i opór, a wspólne odtwarzanie piosenek może stać się podstawą wzmacniania relacji w rodzinie. 

5/5 - (3 votes)

Wstaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *